  • SK-32PTU-AR
SK-32PTU-AR
advertisement
Manufacturer No:
SK-32PTU-AR
Manufacturer:
4D Systems Pty Ltd
HK JDW NO:
3-SK-32PTU-AR
Package:
Datasheet:
SK-32PTU-AR
Description:
Display Development Tools 3.2S Kit for Arduino w/2GB SD & Prg Adptr
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SK-32PTU-AR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    PCB
  • Weight
    113.398093g
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -15°C
  • Voltage - Rated
    5V
  • Depth
    17mm
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    I2C
  • Response Time
    25 ms
  • Display Type
    TFT - Color
  • Viewing Area
    48.60mm W x 64.80mm H
  • Display Mode
    Transmissive
  • Backlight
    LED - White
  • Touchscreen
    Resistive
  • Dot Pixels
    240 x 320
  • Diagonal Screen Size
    3.2 81.28mm
  • Graphics Color
    Red, Green, Blue (RGB)
  • Dot Pitch
    0.20mm Wx0.20mm H
  • Backlight Type
    LED
  • Resolution (height)
    320 pixel
  • Resolution (width)
    240 pixel
  • Diagonal Size
    3.2 in
  • Contrast Ratio
    350:1
  • Brightness
    200 cd/m^2
  • Viewing Area (width)
    48.6mm
  • Height
    77.7mm
  • Length
    62.4mm
  • Width
    54.3mm
  • Viewing Area (height)
    64.8mm