  • SK-43DT-AR
SK-43DT-AR
advertisement
Manufacturer No:
SK-43DT-AR
Manufacturer:
4D Systems Pty Ltd
HK JDW NO:
3-SK-43DT-AR
Package:
Datasheet:
SK-43DT-AR
Description:
Display Development Tools uLCD-43PT-AR Kit w/uSD-4Gb & uUSB-PA5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SK-43DT-AR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dot Pitch
    0.07mm Wx0.20mm H
  • Backlight Type
    LED
  • Resolution (height)
    272 pixel
  • Resolution (width)
    480 pixel
  • Diagonal Size
    4.3 in
  • Contrast Ratio
    350:1
  • Brightness
    250 cd/m^2
  • Viewing Area (width)
    53.85mm
  • Height
    67mm
  • Width
    119.5mm
  • Viewing Area (height)
    95.04mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Published
    2014
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -15°C
  • Voltage - Rated
    5V
  • Depth
    15.2mm
  • Current Rating
    350mA
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    TTL
  • Display Type
    TFT - Color
  • Viewing Area
    95.04mm W x 53.86mm H
  • Display Mode
    Transmissive
  • Backlight
    LED - White
  • Touchscreen
    Resistive
  • Dot Pixels
    480 x 272
  • Diagonal Screen Size
    4.3 109.22mm