  • SK2R2M350ST
SK2R2M350ST
advertisement
Manufacturer No:
SK2R2M350ST
HK JDW NO:
192-SK2R2M350ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SK2R2M350ST
Description:
SK 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 28mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SK2R2M350ST
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SK
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120.63Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    28mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    28mA @ 120Hz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm