  • SKB15N60ATMA1
SKB15N60ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
SKB15N60ATMA1
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SKB15N60ATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SKB15N60ATMA1
Description:
IGBT, 31A, 600V, N-CHANNEL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SKB15N60ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    PG-TO263-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    139W
  • Reverse Recovery Time
    279ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    31A
  • Test Condition
    400V, 15A, 21Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 15A
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    76nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    62A
  • Td (on/off) @ 25°C