  • SKW20N60HSFKSA1
SKW20N60HSFKSA1
advertisement
Manufacturer No:
SKW20N60HSFKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SKW20N60HSFKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
SKW20N60HSFKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SKW20N60HSFKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    178W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    *KW20N60
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    178W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    36A
  • Reverse Recovery Time
    130 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    30 ns
  • Test Condition
    400V, 20A, 16 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.15V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    235 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    100nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C