  • SKW20N60HSFKSA1
SKW20N60HSFKSA1
advertisement
Manufacturer No:
SKW20N60HSFKSA1
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SKW20N60HSFKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
SKW20N60HSFKSA1
Description:
IGBT, 36A, 600V, N-CHANNEL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SKW20N60HSFKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    PG-TO247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    178W
  • Reverse Recovery Time
    130ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    36A
  • Test Condition
    400V, 20A, 16Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.15V @ 15V, 20A
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    100nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C