  • SL-112-T-12
SL-112-T-12
advertisement
Manufacturer No:
SL-112-T-12
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SL-112-T-12
Description:
1 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Female Socket
Quantity:
In Stock : 508
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SL-112-T-12
    Select All
  • Insertion Force-Max
    4.448 N
  • Plating Thickness
    30μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    30.0μin 0.76μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SL
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    12
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Straight
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.095 2.41mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.095 2.41mm
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Housing Color
    Black
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    10mOhm