  • SLC7649S-500KLB
SLC7649S-500KLB
advertisement
Manufacturer No:
SLC7649S-500KLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-SLC7649S-500KLB
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
SLC7649S-500KLB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLC7649S-500KLB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 23 hours ago)
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    50 nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    39A
  • Frequency - Self Resonant
    900MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    84A
  • Case/Size Code
    3029
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    178.5mOhm
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Inductance-Nom (L)
    0.05 µH
  • RMS Current (Irms)
    39A
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 5% TOLERANCE
  • Height
    4.96mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    7.49mm