  • SLP122M063A1P3
SLP122M063A1P3
advertisement
Manufacturer No:
SLP122M063A1P3
HK JDW NO:
192-SLP122M063A1P3
Datasheet:
SLP122M063A1P3
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLP122M063A1P3
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Series
    SLP0712TE (750W)
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    332mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.82486mA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.75A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm