  • SLP561M350E9P3
SLP561M350E9P3
advertisement
Manufacturer No:
SLP561M350E9P3
HK JDW NO:
192-SLP561M350E9P3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
SLP561M350E9P3
Description:
SLP0712TE (750W) 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.85A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLP561M350E9P3
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    592mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.32816mA
  • Ripple Current
    1.85A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.85A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.72A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2016
  • Series
    SLP0712TE (750W)
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    560μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm