  • SLP681M100A1P3
SLP681M100A1P3
advertisement
Manufacturer No:
SLP681M100A1P3
HK JDW NO:
192-SLP681M100A1P3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
SLP681M100A1P3
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 100V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLP681M100A1P3
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2012
  • Series
    SLP0712TE (750W)
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    390mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.09A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm