  • SLPX122M180C4P3
SLPX122M180C4P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX122M180C4P3
HK JDW NO:
192-SLPX122M180C4P3
Datasheet:
SLPX122M180C4P3
Description:
SLPX 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.63A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX122M180C4P3
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    180V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    166mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.39427mA
  • Ripple Current
    3.63A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.63A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.34A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm