  • SLPX152M200E4P3
SLPX152M200E4P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX152M200E4P3
HK JDW NO:
192-SLPX152M200E4P3
Datasheet:
SLPX152M200E4P3
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLPX152M200E4P3
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    133mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    200V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.64317mA
  • Ripple Current
    4.13A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.13A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.07A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm