  • SLPX182M080A3P3
SLPX182M080A3P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX182M080A3P3
HK JDW NO:
192-SLPX182M080A3P3
Datasheet:
SLPX182M080A3P3
Description:
SLPX 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.11A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX182M080A3P3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.11A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.64A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    184mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.13842mA
  • Ripple Current
    2.11A