  • SLPX681M220E3P3
SLPX681M220E3P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX681M220E3P3
HK JDW NO:
192-SLPX681M220E3P3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
SLPX681M220E3P3
Description:
SLPX 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.52A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX681M220E3P3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    220V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    293mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.16034mA
  • Ripple Current
    2.52A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.52A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.7A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C