  • SLPX821M250C9P3
SLPX821M250C9P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX821M250C9P3
HK JDW NO:
192-SLPX821M250C9P3
Datasheet:
SLPX821M250C9P3
Description:
SLPX 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.01A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX821M250C9P3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SLPX
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    243mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.35831mA
  • Ripple Current
    3.01A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.01A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.42A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm