  • SLVU2.8-4BTG-S
SLVU2.8-4BTG-S
advertisement
Manufacturer No:
SLVU2.8-4BTG-S
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SLVU2.8-4BTG-S
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SLVU2.8-4BTG-S
Description:
Quantity:
In Stock : 13668
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLVU2.8-4BTG-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SLVU2.8-4, SPA®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Steering (Rail to Rail)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    LOW CAPACITANCE
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    3V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    40A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    18V Typ
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    2.8V Max
  • Bidirectional Channels
    4
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    2.8V