  • SLW29S-1C7
SLW29S-1C7
advertisement
Manufacturer No:
SLW29S-1C7
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-SLW29S-1C7
Package:
Datasheet:
SLW29S-1C7
Description:
SLW-S Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 29 Positions Through Hole Tin Alloy -55°C~105°C
Step5Bar-code shipping tag
SLW29S-1C7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SLW-S
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Kinked Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    29
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    29
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    4mm
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin Alloy
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Style
    SINGLE PRONG
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.0066 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Withdrawl Force-Min
    ZIF N
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    35.2mm
  • Height Above Board
    0.217 5.50mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm