  • SM15T150AHE3/57T
SM15T150AHE3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SM15T150AHE3/57T
HK JDW NO:
884-SM15T150AHE3/57T
Datasheet:
SM15T150AHE3/57T
Step5Bar-code shipping tag
SM15T150AHE3/57T
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SM15T, TransZorb®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SM15T*
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    128V
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    7.2A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    207V
  • Clamping Voltage
    265V
  • Peak Pulse Current
    38A
  • Reverse Standoff Voltage
    128V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    143V