  • SM5A27-E3/2D
SM5A27-E3/2D
advertisement
Manufacturer No:
SM5A27-E3/2D
HK JDW NO:
884-SM5A27-E3/2D
Package:
DO-218AB
Datasheet:
SM5A27-E3/2D
Step5Bar-code shipping tag
SM5A27-E3/2D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PAR®
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Base Part Number
    SM5A27
  • Operating Supply Voltage
    22V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    200nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    3.6kW
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    24V
  • Power - Peak Pulse
    3600W 3.6kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    55A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    40V
  • Clamping Voltage
    40V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    22V
  • Peak Pulse Current
    70A
  • Reverse Standoff Voltage
    22V
  • Max Surge Current
    55A
  • Peak Pulse Power
    3.6kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    10mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    27V
  • Reverse Breakdown Voltage
    24V