  • SM5S28A-E3/2D
SM5S28A-E3/2D
advertisement
Manufacturer No:
SM5S28A-E3/2D
HK JDW NO:
884-SM5S28A-E3/2D
Package:
DO-218AB
Datasheet:
SM5S28A-E3/2D
Description:
Quantity:
In Stock : 1949
Step5Bar-code shipping tag
SM5S28A-E3/2D
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-218AB
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    PAR®
  • Published
    2013
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Base Part Number
    SM5S
  • Operating Supply Voltage
    28V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    10μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    31.1V
  • Power - Peak Pulse
    3600W 3.6kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    79A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    45.4V
  • Clamping Voltage
    45.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    28V
  • Peak Pulse Current
    79A
  • Reverse Standoff Voltage
    28V
  • Max Surge Current
    500A
  • Peak Pulse Power
    3.6kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    31.1V
  • Reverse Breakdown Voltage
    31.1V