  • SMA5J30CAHE3/5A
SMA5J30CAHE3/5A
advertisement
Manufacturer No:
SMA5J30CAHE3/5A
HK JDW NO:
884-SMA5J30CAHE3/5A
Datasheet:
SMA5J30CAHE3/5A
Step5Bar-code shipping tag
SMA5J30CAHE3/5A
    Select All
  • Factory Lead Time
    40 Weeks
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMA5J
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    48.4V
  • Clamping Voltage
    48.4V
  • Peak Pulse Current
    10.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    30V
  • Max Surge Current
    10.3A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    33.3V