  • SMA6F16A-M3/6A
SMA6F16A-M3/6A
advertisement
Manufacturer No:
SMA6F16A-M3/6A
HK JDW NO:
884-SMA6F16A-M3/6A
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
SMA6F16A-M3/6A
Step5Bar-code shipping tag
SMA6F16A-M3/6A
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TransZorb®
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Base Part Number
    SMA6F
  • Operating Supply Voltage
    16V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Element Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    17.8V
  • Power - Peak Pulse
    4000W 4kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    119A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    29.5V
  • Clamping Voltage
    29.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    16V
  • Peak Pulse Current
    119A
  • Reverse Standoff Voltage
    16V
  • Max Surge Current
    23.8A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    17.8V
  • Max Breakdown Voltage
    19.7V
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-221AC, SMA Flat Leads
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-221AC (SlimSMA)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ