  • SMA6J188CA-TR
SMA6J188CA-TR
advertisement
Manufacturer No:
SMA6J188CA-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SMA6J188CA-TR
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMA6J188CA-TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMA6J188CA-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMA6J, TRANSIL™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMA6J
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    188V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    200nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    10.3A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    323V
  • Clamping Voltage
    323V
  • Peak Pulse Current
    10.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    188V
  • Max Surge Current
    60A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    209V
  • Reverse Breakdown Voltage
    209V
  • Max Breakdown Voltage
    231V