  • SMA6S18AH
SMA6S18AH
advertisement
Manufacturer No:
SMA6S18AH
HK JDW NO:
799-SMA6S18AH
Package:
SOD-128
Datasheet:
SMA6S18AH
Description:
Quantity:
In Stock : 15910
Step5Bar-code shipping tag
SMA6S18AH
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    SOD-128
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    UL FLAMMABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    20.1V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    20.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    29.2V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    18V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    21.15V
  • Forward Voltage-Max
    3.5V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W
  • Clamping Voltage-Max
    29.2V