  • SMAJ12C-E3/5A
SMAJ12C-E3/5A
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ12C-E3/5A
HK JDW NO:
884-SMAJ12C-E3/5A
Datasheet:
SMAJ12C-E3/5A
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ12C-E3/5A
    Select All
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Base Part Number
    SMAJ
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    18.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    22V
  • Clamping Voltage
    22V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V
  • Peak Pulse Current
    18.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Max Surge Current
    18.2A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Breakdown Voltage
    13.3V