  • SMAJ130A
SMAJ130A
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ130A
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMAJ130A
Datasheet:
SMAJ130A
Description:
Diode TVS Single Uni-Dir 130V 400W 2-Pin SMA T/R
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ130A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMAJ130A.
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2010
  • Series
    SMAJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    C BEND
  • Base Part Number
    SMAJ13
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.5V
  • Number of Elements
    1
  • Voltage
    130V
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    19A
  • Voltage - Breakdown (Min)
    144V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    209V
  • Peak Pulse Current
    1.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    130V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    159V