  • SMAJ150A-M3/5A
SMAJ150A-M3/5A
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ150A-M3/5A
HK JDW NO:
884-SMAJ150A-M3/5A
Datasheet:
SMAJ150A-M3/5A
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ150A-M3/5A
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    400W
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    167V
  • Power - Peak Pulse
    300W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    243V
  • Peak Pulse Current
    1.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    150V
  • Peak Pulse Power
    300W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    176V