  • SMAJ16AE3/TR13
SMAJ16AE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ16AE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-SMAJ16AE3/TR13
Datasheet:
SMAJ16AE3/TR13
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ16AE3/TR13
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMAJ16
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    17.8V
  • Power - Peak Pulse
    500W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    26V
  • Peak Pulse Current
    19.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    16V
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W