  • SMAJ28CA-13
SMAJ28CA-13
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ28CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAJ28CA-13
Datasheet:
SMAJ28CA-13
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ28CA-13
    Select All
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMAJ28
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    28V
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    28V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    45.4V
  • Clamping Voltage
    45.4V
  • Peak Pulse Current
    8.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    28V
  • Max Surge Current
    8.8A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    31.1V
  • Reverse Breakdown Voltage
    31.1V
  • Height
    2.3mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm