  • SMAJ45CA-TP
SMAJ45CA-TP
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ45CA-TP
HK JDW NO:
543-SMAJ45CA-TP
Datasheet:
SMAJ45CA-TP
Description:
TVS DIODE 45V 72.7V DO214AC
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ45CA-TP
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMAJ
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    50V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    72.7V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    45V
  • Breakdown Voltage
    52.65V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    45V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W
  • Clamping Voltage-Max
    72.7V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TA