  • SMAJ58A-Q
SMAJ58A-Q
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ58A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMAJ58A-Q
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ58A-Q
Description:
SMAJ-Q Transient Voltage Suppressor Diode Single Uni-Directional 58V 40A 400W 2-Pin DO-214AC T/R
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ58A-Q
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMAJ58A-Q.
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SMAJ
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    PRSM-MIN
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMAJ58
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    64.4V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    93.6V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    58V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    58V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W