  • SMAZ6V8-13
SMAZ6V8-13
advertisement
Manufacturer No:
SMAZ6V8-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAZ6V8-13
Datasheet:
SMAZ6V8-13
Step5Bar-code shipping tag
SMAZ6V8-13
    Select All
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    64.013223mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    6.8V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMAZ6V8
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    2Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 4V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    2Ohm
  • Test Current
    100mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    147mA
  • Height
    2.1mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm