  • SMB10J13A-M3/5B
SMB10J13A-M3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMB10J13A-M3/5B
HK JDW NO:
884-SMB10J13A-M3/5B
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMB10J13A-M3/5B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMB10J13A-M3/5B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    14.4V
  • Power - Peak Pulse
    1000W 1kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    46.5A
  • Clamping Voltage
    21.5V
  • Peak Pulse Current
    46.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    13V
  • Peak Pulse Power
    1kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ