  • SMB10J17HE3/5B
SMB10J17HE3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMB10J17HE3/5B
HK JDW NO:
884-SMB10J17HE3/5B
Datasheet:
SMB10J17HE3/5B
Step5Bar-code shipping tag
SMB10J17HE3/5B
    DO-214AA, SMB
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Base Part Number
    SMB10J
  • Operating Supply Voltage
    17V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    18.9V
  • Power - Peak Pulse
    1000W 1kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    32.8A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    30.5V
  • Clamping Voltage
    30.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    17V
  • Reverse Standoff Voltage
    17V
  • Max Surge Current
    32.8A
  • Peak Pulse Power
    1kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    18.9V