  • SMBG12HE3/5B
SMBG12HE3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMBG12HE3/5B
HK JDW NO:
884-SMBG12HE3/5B
Datasheet:
SMBG12HE3/5B
Step5Bar-code shipping tag
SMBG12HE3/5B
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Supplier Device Package
    DO-215AA (SMBG)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    27.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    22V
  • Clamping Voltage
    22V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Max Surge Current
    27.3A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    13.3V