  • SMBG160AHE3/5B
SMBG160AHE3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMBG160AHE3/5B
HK JDW NO:
884-SMBG160AHE3/5B
Datasheet:
SMBG160AHE3/5B
Step5Bar-code shipping tag
SMBG160AHE3/5B
    Select All
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    178V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMBG
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    160V
  • Number of Elements
  • Element Configuration
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    259V
  • Clamping Voltage
    259V
  • Peak Pulse Current
    2.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    160V
  • Max Surge Current
    2.3A
  • Peak Pulse Power
    600W