  • SMBG7.5A/54
SMBG7.5A/54
advertisement
Manufacturer No:
SMBG7.5A/54
HK JDW NO:
884-SMBG7.5A/54
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
SMBG7.5A/54
Step5Bar-code shipping tag
SMBG7.5A/54
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Supplier Device Package
    DO-215AA (SMBG)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    TransZorb®
  • Part Status
    Active
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    7.5V
  • Base Part Number
    SMBG
  • Voltage - Breakdown (Min)
    8.33V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    46.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    12.9V
  • Clamping Voltage
    12.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    7.5V
  • Peak Pulse Current
    46.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    7.5V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Height
    2.41mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.94mm