  • SMBJ13CA
SMBJ13CA
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ13CA
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SMBJ13CA
Package:
SMB
Datasheet:
SMBJ13CA
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ13CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMBJ13CA .
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMB
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    180mg
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    13V
  • Operating Supply Voltage
    13V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    600W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    14.4V
  • Current - Test
    1mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Peak Pulse Current
    27.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    13V
  • Max Surge Current
    27.9A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Reverse Breakdown Voltage
    14.4V
  • Current - Leakage
    5μA
  • Max Breakdown Voltage
    15.9V
  • ESD Protection
    No
  • Voltage - Breakdown
    14.4V
  • Number of Bidirectional Channels
  • Voltage - Clamping
    21.5V
  • Height
    2.45mm
  • Length
    4.75mm
  • Width
    3.95mm