  • SMBJ160CA-13
SMBJ160CA-13
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ160CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMBJ160CA-13
Datasheet:
SMBJ160CA-13
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ160CA-13
    Select All
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMBJ
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMBJ160
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    160V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    5μA
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.3A
  • Clamping Voltage
    259V
  • Peak Pulse Current
    2.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    160V
  • Max Surge Current
    2.3A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    205V
  • Reverse Breakdown Voltage
    178V
  • Height
    2.62mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.9mm