  • SMBJ170A
SMBJ170A
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ170A
HK JDW NO:
799-SMBJ170A
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 5429
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ170A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMBJ170A .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMBJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Base Part Number
    SMBJ170
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    189V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    275V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    170V