  • SMBJ17AHE3/52
SMBJ17AHE3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ17AHE3/52
HK JDW NO:
884-SMBJ17AHE3/52
Datasheet:
SMBJ17AHE3/52
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ17AHE3/52
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMBJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    17V
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    21.7A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    27.6V
  • Clamping Voltage
    27.6V
  • Peak Pulse Current
    21.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    17V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    18.9V