  • SMBJ250CA
SMBJ250CA
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ250CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMBJ250CA
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ250CA
Description:
Quantity:
In Stock : 33892
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ250CA
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AA (SMBJ)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Series
    SMBJ
  • Published
    2009
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Operating Supply Voltage
    250V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    279V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    405V
  • Clamping Voltage
    405V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    250V
  • Peak Pulse Current
    1.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    250V
  • Max Surge Current
    1.5A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    279V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    279V