  • SMBJ28A-QH
SMBJ28A-QH
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ28A-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMBJ28A-QH
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ28A-QH
Description:
SMBJ28A-QH datasheet pdf and TVS - Diodes product details from Bourns Inc. stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 1212
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ28A-QH
    Select All
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    32.75V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    28V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W
  • Reverse Test Voltage
    28V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SMBJ
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    PRSM-MIN, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMBJ28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    31.1V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    13.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    45.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    28V