  • SMBJ30A-HRA
SMBJ30A-HRA
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ30A-HRA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMBJ30A-HRA
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ30A-HRA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ30A-HRA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Weight
    92.986436mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMBJ-HRA
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    30V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    33.3V
  • Clamping Voltage
    48.4V
  • Peak Pulse Current
    12.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    30V
  • Max Surge Current
    12.4A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    36.8V
  • Height
    2.44mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.94mm