  • SMBJ350CA
SMBJ350CA
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ350CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMBJ350CA
Datasheet:
SMBJ350CA
Description:
TVS DIODE 350VWM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ350CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMBJ350CA.
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    DO-214AA, SMB
  • Weight
    92.986436mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2015
  • Series
    SMBJ
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    PRSM-MIN
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMBJ35
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Supply Voltage
    350V
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    350V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    391V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    567V
  • Reverse Standoff Voltage
    350V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Breakdown Voltage
    432V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Height
    2.44mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.94mm