  • SMBZ5921B-M3/52
SMBZ5921B-M3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMBZ5921B-M3/52
HK JDW NO:
884-SMBZ5921B-M3/52
Datasheet:
SMBZ5921B-M3/52
Description:
ZENER DIODE 2.5Ohm ±2% 6.8V 200μA @ 5.2V -55°C~150°C 550mW 2 Terminations ZENER DO-214AA, SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMBZ5921B-M3/52
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Additional Feature
    LOW IMPEDANCE
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    550mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    J BEND
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    2.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 5.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    200μA
  • Impedance-Max
    2.5Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    55.1mA