  • SMC30J30A
SMC30J30A
advertisement
Manufacturer No:
SMC30J30A
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SMC30J30A
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMC30J30A
Description:
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMC30J30A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMC30J30A.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    SMC30J, TRANSIL™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    3kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMC30J
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    30V
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    48.4V
  • Clamping Voltage
    48.4V
  • Peak Pulse Current
    62A
  • Reverse Standoff Voltage
    30V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    33.3V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W