  • SMC3K48CA-M3/9A
SMC3K48CA-M3/9A
advertisement
Manufacturer No:
SMC3K48CA-M3/9A
HK JDW NO:
884-SMC3K48CA-M3/9A
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMC3K48CA-M3/9A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMC3K48CA-M3/9A
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    53.3V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Clamping Voltage
    77.4V
  • Peak Pulse Current
    38.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    48V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    56.1V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W