  • SMC5.7472J50J33TR12
SMC5.7472J50J33TR12
advertisement
Manufacturer No:
SMC5.7472J50J33TR12
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-SMC5.7472J50J33TR12
Package:
2220 (5750 Metric)
Description:
SMC 4700pF Film Capacitor ±5% 2220 (5750 Metric) Solder Pads 50V-DC 30V-AC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized Surface Mount
Quantity:
In Stock : 2350
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SMC5.7472J50J33TR12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMC
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Height Seated (Max)
    0.126 3.20mm